OTWARTE

PON.-PT.: 8:00 - 20:00 SOBOTA: 9.00 - 13.00

TELEFON

stac.17 853-40-33 kom.602-383-911

REJESTRACJA

Zarezerwuj termin on-line

Choroby przyzębia i parodontoza

Leczenie chorób przyzębia Parodontoza Rzeszów

Bardzo często zdarza się że w gabinetach stomatologicznych pojawiają się pacjenci z chorobami dziąseł i przyzębia.

Przyzębie są to tkanki otaczające zęby i odpowiedzialne za ich utrzymanie na miejscu. Przewlekłe bakteryjne infekcje to choroby przyzębia, powodujące utratę kości utrzymującej zęby. Choroby przyzębia, które pozostawione zostaną bez profesjonalnego leczenia stomatologicznego powodują utratę zębów.

Choroby przyzębia rozpoczynają się wraz z pojawieniem się płytki bakteryjnej – czyli białego osadu na zębach, który powoduje zapalenie dziąseł. Najczęstszymi objawami są: zaczerwienienie, krwawienie podczas szczotkowania. Z reguły temu chorzeniu nie towarzyszą dolegliwości bólowe, a gdy już występują to są naprawdę niewielkie. Zapalenie dziąseł jest spowodowane przez niewłaściwą higienę jamy ustnej. Jest to choroba odwracalna, dzięki profesjonalnemu oczyszczeniu zębów i poprawie szczotkowania.

Leczenie zapalenia dziąseł polega na usunięciu płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i poprawie higieny jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie zębów pozwoli uchronić przed nawrotem choroby.

Parodontoza jest destrukcyjnym procesem, który pozostawiony bez profesjonalnego leczenia prowadzi do utarty zębów. Pomiędzy zębem, a dziąsłem powstają zainfekowane bakteriami kieszenie , które nie leczone pogłębiają się powodując dalsze zaniki kości i dziąsła. Czynnikmai sprzyjającymi rozwojowi parodontozy są palenie papierosów, stres, cukrzyca, choroby ogólne, nieodpowiednie odżywianie, uwarunkowania genetyczne. Również zgrzytanie zębami może doprowadzić, a nawet przyspieszyć rozwój choroby. W leczeniu parodontozy kluczowe jest utrzymanie bardzo dobrej higieny jamy ustnej, oraz zabiegi profesjonalnej higienizacji – które oferujemy Państwu w naszym Gabinecie. Terapia polega na usunięciu przyczyny zapalenia przyzębia, jest to możliwe podczas profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez lekarza stomatologa. Wyróżniamy dwie metody:

  1. scaling – jest to zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu za pomocą ultradźwięków złogów w okolicach dziąseł i przestrzeniach poddziąsłowych z następowym wypolerowaniem zębów.

  2. kiretaż – jest to zabieg, który jest wykonywany w znieczuleniu, polega na delikatnym oczyszczaniu powierzchni korzenia z kamienia, cementu korzeniowego zawierającego toksyny bakteryjne, głębokich kieszeni dziąsłowych oraz wygładzaniu powierzchni korzeni.